Meksykańskie burritos


Kuchni meksykańskiej ciąg dalszy. Dzisiaj jedno z najbardziej popularnych i lubianych dań na świecie, meksykańskie burrito.

Składniki :


4 duże placki pszennej tortilli
500 g mielonego mięsa wołowego
1 czerwona cebula
3 świeże pomidory
1 puszka pomidorów
1 puszka czerwonej fasoli
1 żółta papryka
mielone chili
curry
sól, pieprz
olej roślinny

Na oleju podsmażamy cebulkę, po chwili dodajemy mięso i smażymy na małym ogniu, co chwilę mieszając. Ze świeżych pomidorów usuwamy skórkę i kroimy w kostkę a pomidory z puszki blendujemy i wszystkie dodajemy  do mięsa. Przyprawiamy. Dusimy na małym ogniu przez około godzinę. Po tym czasie dodajemy fasolę i podgrzewamy jeszcze chwilę. Tak przygotowany farsz i pokrojona świeżą paprykę nakładamy do placków tortilli, zawijamy i podajemy. Smacznego :)

Dip czosnkowy


Ten prosty w przygotowaniu dip pasuje niemal do wszystkiego. Możesz użyć go jako dodatek do mięs, warzyw, pizzy czy chociażby sałatek.

Składniki :


2 łyżki majonezu
2 łyżki śmietany
1 ząbek czosnku
biały pieprz
sól
oregano (świeże lub suszone)

Mieszamy majonez z czosnkiem przeciśniętym przez praskę i przyprawami, dodajemy śmietanę. Sos gotowy.

Guacamole



Historia guacamole sięga XVI wieku, właśnie wtedy przepis na to danie został wymyślony przez Azteków. Jest podawany głównie z tortillą, jednak meksykanie jadają go prawie z każdą przystawką. Mimo, że guacamole wywodzi się z Meksyku, stał się bardzo popularną przekąską na całym świecie, a szczególnie w USA.

Składniki :


2 awokado
1 łyżka limonki
1 łyżka oliwy z oliwek
1/2 cebuli
1 mały ząbek czosnku
1 pomidor
pół łyżki posiekanej papryczki chilli
garść natki pietruszki
sól i pieprz

Awokado kroimy na pół i wydrążamy miąższ. Rozgniatamy je widelcem, aż całość będzie dość gładka. Skrapiamy sokiem z limonki (zapobiegnie zmianie koloru awokado), dodajemy oliwę oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Dodajemy cebulę pokrojona w drobną kostkę, chili, sól, pieprz i posiekana pietruszkę. Pomidora zalewamy wrzątkiem,po chwili obieramy ze skórki i część bez pestek kroimy w drobna kostkę. Dodajemy do guacamole i mieszamy.

Ratatouille


Ratatouille to tradycyjne francuskie danie, które pochodzi z okolic obecnej Nicei. Danie stworzone przez biednych farmerów, którzy przygotowywali je z sezonowych warzyw. Dzisiaj jest podawane zwykle jako przystawka lub wspaniały dodatek do mięs.

Składniki :


oliwa z oliwek
1 biała cebula
2 ząbki czosnku
1 cukinia
1 bakłażan
1 papryka
1 pomidor
1/2 szklanki przecieru pomidorowego
zioła prowansalskie 
ziele angielskie
liść laurowy
sól i pieprz


Wszystkie warzywa kroimy w kostkę. Na oliwie podsmażamy cebulę, gdy lekko się zeszkli dodajemy drobno posiekamy czosnek. Po chwili dodajemy paprykę, następnie bakłażana, cukinię, pomidory. Doprawiamy według uznania i dusimy przez 10 - 15 minut.

Sorbet tropikalny


Ananas, melon, soczyste brzoskwinie, a ich smak podkreślony aromatem limonki. Te cudowne owoce tworzą razem wspaniały deser, który jest niesamowicie prosty do wykonania.

Składniki :


500 g melona kantalupa
500 g ananasa
2 duże brzoskwinie
1 limonka
1 i 1/3 szklanki cukru
1 i 1/3 szklanki wody

W małym garnku zagotowujemy wodę z cukrem i odstawiamy. Przygotowujemy owoce. Melona i brzoskwinie obieramy, wydrążamy pestki, a z ananasa dodatkowo usuwamy twardy środek. Z limonki wyciskamy sok. Miąższ ananasa blendujemy i przecieramy przez gęste sitko. 
Łączymy z resztą owoców oraz wcześniej przygotowanym syropem i ponownie blendujemy, aż całość będzie gładka. Przelewamy do plastikowego naczynia i wstawiamy do zamrażarki . Mieszamy co godzinę, aż całość zamarznie.

Cranachan


Tradycyjny szkocki deser, kiedyś danie spożywane głownie w czasie żniw. Dzisiaj postrzegane jako bardzo wykwintne.Soczyste maliny, aromatyczne płatki owsiane no i oczywiście dobra szkocka whisky. Naprawdę zaskakujący smak. Warto spróbować.

Składniki :


2 łyżki płatków owsianych błyskawicznych
500 g świeżych malin
4 łyżki cukru
400 g śmietanki 36 %
4 łyżki płynnego miodu 
2 łyżki whisky

Na suchej patelni kładziemy płatki owsiane. Przypiekamy, aż lekko ściemnieją i zaczną intensywnie pachnieć, zdejmujemy z patelni i studzimy.
Połowę malin miksujemy z cukrem i przecieramy przez gęste sitko.
Śmietankę ubijamy na sztywno, dodajemy miód, whisky oraz płatki owsiane i dokładnie mieszamy. 
Układamy deser w szklanych naczyniach w kolejności : maliny, malinowe purée, śmietanka.
Schładzamy przed podaniem.

Kompoty pasteryzowane

Dotychczas w mojej spiżarni znalazły się kompoty z moreli, wiśni, truskawek i porzeczek. Wszystkie  cudownie smakowały.

Składniki : 


świeże owoce
cukier

Do zalewy na 1 l wody należy wziąć 20 - 50 dag cukru, zależnie od kwasowości owoców. Przygotowujemy zalewę zagotowując wodę z cukrem. Słoiki napełniamy umytymi wcześniej owocami zostawiając ok. 3 cm wolnej przestrzeni u góry. Zalewamy gorącym syropem, zakręcamy i odstawiamy.
Na dnie szerokiego garnka układamy ściereczkę, napełniamy go do połowy woda , ustawiamy słoiki z kompotami i zagotowujemy. Gotujemy około 15 - 20 minut. Studzimy. 

Domowe mleczko kokosowe


Z dwóch orzechów kokosowych otrzymamy około 1 szklankę mleczka kokosowego.

Składniki:


2 orzechy kokosowe

W kokosie znajdują się 3 otwory, z których jeden można otworzyć. Ostrym nożem wydrążamy go i wylewamy z orzecha wodę kokosową. Przecedzamy przez gęste sitko i odstawiamy.

Czas rozłupać orzech. Ja używam do tego po prostu młotka. Wystarczy kilka mocnych uderzeń i kokos rozdziela się na pół. Potrzebny jest nam tylko biały miąższ. Dzielimy więc skorupę kokosa na mniejsze kawałki. Pozbywamy się twardej skorupy. Pod nią jednak jest jeszcze warstwa cieńszej skóry, którą również trzeba usunąć. Tak przygotowany miąższ myjemy.


Miksujemy blenderem miąższ wraz z wodą kokosową. Całość przekładamy do czystej ściereczki i odciskamy mleko kokosowe.

Pavlova z jeżynami

Nazwa tego obłędnego deseru pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej. Prawdopodobnie pierwszy raz został przygotowany podczas pobytu tancerki w Perth w 1926 lub 1929 roku przez szefa kuchni hotelu Esplanade. Od tamtej pory zachwyca ludzi na całym świecie i jest przygotowywany na wiele różnych sposobów. 
Dziś w wersji ze świeżymi jeżynami.

Składniki :

400 ml śmietanki 36 %
łyżka cukru pudru
świeże jeżyny *

Beza :

6 białek
szczypta soli
1 i 1/4 szklanki cukru pudru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka octu

Zaczynamy od przygotowania bezy. Na papierze do pieczenia odrysowujemy okrąg o średnicy 24 cm i układamy arkusz na blasze do pieczenia. Piekarnik ustawiamy na 120°C.
Białka ubijamy mikserem na sztywną pianę. Partiami dodajemy cukier puder i ubijamy, aż całość będzie lśniąca i gładka. Wyłączamy robota. Dodajemy mąkę ziemniaczaną oraz ocet i delikatnie mieszamy trzepaczka lub łyżką. Wykładamy na blachę formując bezę w obrębie narysowanego wcześniej okręgu. Wstawiamy do piekarnika na 1 i 1/2 godz. po tym czasie wyłączamy temperaturę, a bezę zostawiamy w uchylonym piekarniku do ostygnięcia.
Teraz możemy przygotować dodatki. Śmietankę ubijamy na sztywno, dodajemy łyżkę cukru pudru i dokładnie rozprowadzamy. Owoce myjemy i przebieramy.
Wierzch przestygniętej bezy smarujemy śmietanką i obficie posypujemy świeżymi jeżynami.

* ja dodałam jeżyny leśne, według mnie są dużo słodsze i smaczniejsze

Sorbet malinowy z nutą mięty

W tak upalny dzień wszyscy rozpaczliwie szukamy orzeźwienia. Oto jest ! Podwójnie orzeźwiający sorbet malinowy. Po pierwsze soczyste maliny, po drugie świeża mięta. Jeśli wam również doskwierają upały, przygotujcie ten prosty i olśniewający deser.

Składniki :


1 szklanka wody
1 szklanka cukru
4 szklanki malin (świeżych lub mrożonych)
garść listków świeżej mięty

W małym garnku zagotowujemy wodę z cukrem. Gdy zacznie wrzeć dodajemy maliny i gotujemy jeszcze 3-4 minuty. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy miętę i studzimy.
Gdy przestygnie, przecieramy całość przez gęste sitko. Do sorbetu nie może dostać się nawet jedna pestka z malin. Gładki mus przekładamy do plastikowego pojemnika, wkładamy do zamrażarki i mieszamy co godzinę, aż do całkowitego zamarznięcia sorbetu. 

Kurczak w cieście kokosowym


Z tym cudnym przepisem zapoznała mnie moja kochana siostra, Wy tez powinniście tego spróbować :)

Składniki :


1 szklanka mleka
1 szklanka mąki pszennej
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki cukru
szczypta soli
80 g wiórków kokosowych
2 podwójne  piersi z kurczaka, pokrojone w kostkę
olej roślinny do smażenia

Z mleka, mąki, jajek, proszku do pieczenia, cukru i soli robimy gładkie ciasto. Dodajemy wiórki i dokładnie mieszamy.

W głębokim naczyniu rozgrzewamy olej. Kawałki kurczaka maczamy w cieście i delikatnie nakładamy łyżką na gorący, głęboki tłuszcz. Smażymy z obu stron na złoty kolor.

Kurczaka podajemy z ryżem i sosem słodko kwaśnym.


Dżem morelowy


Wielu ludzi twierdzi, że robienie przetworów jest męczące i żmudne, a ja naprawdę bardzo lubię je robić. Szczególnie dżemy, zwłaszcza tak pyszne jak dżem morelowy.

Składniki :


3 kg wypestkowanych moreli
5 łyżek soku z cytryny
1, 5 kg cukru
3 opakowania żelfixu, dżemixu lub konfiturexu 2 :1


Morele kroimy na drobne cząstki, mieszamy dokładnie z żelfixem, dżemixem lub konfiturexem i doprowadzamy do wrzenia cały czas mieszając. Dodajemy sok z cytryny oraz cukier i gotujemy jeszcze 10 – 15 minut. Zdejmujemy z ognia i mieszamy dżem jeszcze przez kilka minut, aż do zaniku piany. Gorący dżem przelewamy do wyparzonych słoików, szybko zakręcamy i ustawiamy do góry dnem na 5-10 minut. 


Sos słodko – kwaśny


Wspaniały i powszechnie znany dodatek do dań kuchni chińskiej, który bez problemu możesz wykonać w domu. Jeśli chcesz możesz urozmaicić go dodając świeżego ananasa, zieloną paprykę czy pędy bambusa.

Składniki :


1/3 szklanki białego octu lub octu ryżowego (ryżowy daje lepszy efekt)
1/3 szklanki wody
8 łyżek brązowego cukru
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki ketchupu
2 płaskie łyżki mąki kukurydzianej

W małym garnku łączymy ocet, wodę, cukier, sos sojowy oraz ketchup i zagotowujemy.
Gdy zacznie wrzeć dodajemy mąkę kukurydzianą wymieszaną z 4 łyżkami wody i ponownie zagotowujemy.


Sos gotowy : )