Dyniowe curry z kurczakiem

 Wspominałam już kiedyś, że dynia jest niesamowita w każdym wydaniu i dziś znów to powiem. Jest niezwykle uniwersalna, pasuje do każdej kuchni i każdego rodzaju potrawy. Z indyjskimi przyprawami smakuje po prostu idealnie.

Składniki :

 

1 kg miąższu z dyni
1 podwójna pierś z kurczaka
1szalotka
1-2 ząbki czosnku
chili w płatkach
kurkuma
papryka słodka mielona
imbir 
cynamon 
kardamon
kmin rzymski
sól
olej do podsmażania
świeża pietruszka lub kolendra

Na dnie garnka podsmażamy na oleju pokrojoną szalotkę, gdy zacznie się szklić dorzucamy pokrojony w kostkę miąższ dyni i podsmażamy. Kiedy zacznie się rumienić do garnka dodajemy drobno posiekany czosnek. Podsmażamy dosłownie chwilkę, a gdy tylko odda aromat całość zalewamy wrzątkiem, tak aby cała dynia była w nim zanurzona. Doprawiamy solą i płatkami chili.Gotujemy do momentu, aż dyna będzie miękka. Po tym czasie blendujemy całość, na gładki sos. 

Kurczaka kroimy w nieduże cząstki. Jeśli chodzi o mieszankę przypraw to myślę, że proporcje zależą od indywidualnych upodobań. Ja użyłam najwięcej kurkumy i papryki słodkiej mielonej, trochę mniej kminu rzymskiego i dosłownie po odrobinie cynamonu imbiru i kardamonu. Nie jestem w stanie podać dokładnych proporcji, ponieważ wyglądało to tak, że dodawałam coś, następnie wąchałam i znów coś dosypywałam żeby uzyskać pożądany aromat i wam również polecam tę metodę. W wypadku, gdy któraś z przypraw nie jest mielona, musicie oczywiście rozetrzeć ją w moździerzu lub każdym innym sposobem :)

Pokrojonego kurczaka, w misce łączymy z odrobiną oleju i mieszanką przypraw. Odstawiamy na chwilę.
Na mocno rozgrzanej patelni podsmażamy kurczaka na niewielkiej ilości oleju. Starajmy się nie przeciągać czasu smażenia, żeby kurczak nie był suchy. Gdy tylko dojdzie, dodajemy do patelni przygotowany wcześniej sos dyniowy i podgrzewamy razem przez kilka minut. Podajemy z ryżem posypane świeżą pietruszką lub kolendrą.

Domowe spaghetti


Nie ma nic lepszego niż domowy makaron. Zawsze marzyłam o zrobieniu domowego spaghetti, który jest moim ulubionym rodzajem pasty, ale nie miałam odpowiedniego sprzętu. 

I znalazłam cudowną maszynkę do makaronu. Pierwsza rolka błyskawicznie, cienko rozwałkowuje ciasto, z którego możemy przygotować lasagne, ravioli, czy tagliatelle. Druga rozwałkowany płat ciasta, zmienia w piękne spaghetti.

Nie wiem jak mogłam do tej pory żyć bez takiego sprzętu i męczyć się z tradycyjnym wałkiem. Takie cudo można kupić za naprawdę nie wielkie pieniądze.
Podaję link :)  emako.pl/product-pol-1953-Maszynka-do-makaronu.html

Proporcje na domowe spaghetti :


100 g mąki
1 jajko
szczypta soli

Mąkę przesiewamy na stolnicę , wbijamy jajko, dodajemy sól. Mieszamy składniki widelcem ruchem od środka na zewnątrz. Dłońmi wyrabiamy ciasto, aż będzie gładkie i sprężyste.  Oczywiście w zależności od wielkości jajka, ciasto będzie miało różną konsystencje. Dlatego jeśli użyjemy większych jajek, musimy dodać więcej mąki, aby ciasto nie było zbyt rzadkie.
Przykryte ciasto odstawiamy na około 30 minut.
Zanim zaczniemy przepuszczać ciasto przez maszynkę musimy obficie posypać je mąką, aby się nie przyklejało.


Do tej pory przygotowywałam za pomocą maszynki : spaghetti i ravioli
Jeśli chodzi o spaghetti to według mnie największą zaletą jest to, że sami możemy regulować długość makaronu i zrobić na prawdę mega długie spaghetti. Do tego przygotowanie go jest niesamowicie szybkie, a makaron wygląda tak jak ten kupiony w sklepie (co widzicie na zdjęciu ).
Ravioli nie potrafiłabym zrobić już bez tej maszynki. Wszystko idzie dwa razy szybciej, a ciasto jest idealnie równo rozwałkowane.


Aakcesoria kuchenne, przybory do kuchni, 
przybory do pieczenia Atrakcyjne ceny w EMAKO.pl