Pączki z kremem kawowym


Ile razy pijąc kawę z utęsknieniem myślałeś o świeżutkim pączku? Jeśli na prawdę często, albo zawsze, to ten przepis jest dla Ciebie. Prawdziwe 2 w 1 - kawa w pączku :) W formie takich niedużych kuleczek mocno uzależniają  i jakoś łatwiej sięgnąć po następnego.

Ciasto na pączki :


7 g suchych drożdży
3 łyżki cukru
3/4 szklanki ciepłej wody
2 łyżeczki cukru waniliowego
1/2 łyżeczki soli
1 jajko
3/4 szklanki ciepłego mleka
2 łyżki wódki
3 i 3/4 szklanki mąki
3 łyżki miękkiego masła

Krem kawowy :


2 szklanki mleka
1/2 szklanki cukru
1 łyżeczka cukru z prawdziwa wanilią
1/4 szklanki mąki
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
3 żółtka
1/2 kostki masła


W misce łączymy z ciepłą wodą drożdże oraz cukier. Pozostawiamy na około 6 minut. Po tym czasie dodajemy sól, cukier waniliowy, jajko, wódkę oraz mleko i mieszamy łyżką lub widelcem do połączenia składników. Dodajemy mąkę, początkowo mieszamy łyżką, następnie wyrabiamy dłońmi gładkie ciasto. Na koniec dodajemy masło i łączymy z ciastem.Wkładamy do miski wysmarowanej tłuszczem roślinnym i przykryte folią pozostawiamy na godzinę do podwojenia objętości.

Gdy ciasto wyrośnie formujemy z niego nieduże kuleczki i układamy na powierzchni posypanej mąką. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy jeszcze na godzinę do wyrośnięcia.
Po tym czasie smażymy na głębokim oleju, na złoty kolor. 

Aby przygotować krem połowę mleka wlewamy do garnka, dodajemy cukier od czasu do czasu mieszając podgrzewamy. Drugą połowę mleka roztrzepujemy z mąką, następnie dodajemy żółtka, kawę rozpuszczalną i mieszamy. Gdy mleko w garnku zacznie wrzeć, zmniejszamy gaz  i małym strumyczkiem dodajemy mleko z żółtkami, kawą oraz mąką cały czas mieszając zawartość garnka trzepaczką. Mieszamy, aż masa zgęstnieje i zacznie ponownie wrzeć. Zdejmujemy z gazu i odstawiamy na 3- 4 minuty. Po tym czasie porcjami dodajemy masło i mieszamy. Odstawiamy do wystygnięcia, od czasu do czasu mieszamy, aby na wierzchu nie zrobiła się skorupka.

Gdy zarówno pączki jak i krem ostygną, nadziewamy je za pomocą specjalnej końcówki do rękawa cukierniczego.


 A tutaj trochę kremu :


Placki z cukinii


Superproste, szybkie, pyszne placuszki. Wspaniałe z ulubionymi sosami. Dla mnie najlepsze z dipem czosnkowym

Składniki :


1 średnia cukinia
2 duże ziemniaki
1 jajko
3 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
sól
olej do smażenia

Cukinię myjemy, kroimy wzdłuż na pół i pozbawiamy warzywo miękkiej części z pestkami. Ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Ziemniaki obieramy, myjemy i również ścieramy na tych samych oczkach co cukinię. Do startych warzyw dodajemy jajko, mąki oraz sól. Mieszamy, aż wszystkie składniki się połączą.

Na patelni rozgrzewamy olej roślinny. Nakładamy łyżkę masy i na patelni formujemy zgrabny placuszek. Smażymy na niewielkim ogniu, na złoty kolor, z obu stron.

Drożdżówki z rabarbarem


Po bardzo długiej przerwie, wielki powrót z wiosennymi przepisami. Na pierwszy ogień wyjątkowy  smak z dzieciństwa - rabarbar. Kwaśny przysmak świetnie komponuje się ze słodką kruszonką. Prawdziwe łasuchy powinny opruszyć te drożdżówki dodatkowo cukrem pudrem.

Uwielbiam rozpieszczać moich bliskich takimi przysmakami :)

Składniki na ciasto:


3 i 1/4 szklanki mąki
8 g suchych drożdży
4 łyżki cukru
1/4 łyżeczki soli
2 jajka
1 szklanka ciepłego mleka
100 g rozpuszczonego masła

Nadzienie :


9 lasek rabarbaru
1/2 szklanki cukru

Kruszonka :


1/2 szklanki mąki
5 łyżek cukru
16 g cukru waniliowego
60 g masła

Mąkę łączymy w dużej misce z pozostałymi suchymi składnikami : drożdżami, cukrem i solą. Dodajemy jajka oraz mleko i mieszamy ciasto łyżką do połączenia wszystkich składników. Teraz dodając partiami masło wyrabiamy ciasto ręką, aż będzie jednolite i błyszczące. Przekładamy do miski, której spód posypujemy mąką i przykryte czystą ściereczką odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Czas na  rabarbar. Dokładnie myjemy go i kroimy w plasterki (bez obierania). Wrzucamy na patelnie, dodajemy cukier i mieszamy. Gdy cukier się rozpuści, pozostawiamy całość na niedużym ogniu na około 20 minut. Nie mieszamy, aby rabarbar się nie pozgniatał i nie stracił ładnego kształtu. Wystarczy, że będziemy od czasu do czasu  potrząsać patelnią. 
Po tym czasie odstawiamy do ostygnięcia.

Przygotowujemy kruszonkę. W misie miksera umieszczamy wszystkie składniki i miksujemy kilka minut na najniższych obrotach. Możemy również wyrobić ją pomiędzy palcami. 

Gdy ciasto wyrośnie przekładamy je z miski na posypaną mąką powierzchnię. Następnie dzielimy na 12 części i z każdej z nich formujemy okrągłą bułeczkę. Układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Teraz na środku każdej bułeczki "robimy miejsce" dla rabarbaru. Można zrobić to mocno odciskając dno szklanki lub po prostu palcami. W każdym razie potrzebny nam dołeczek na rabarbarowe nadzienie.

Rabarbar rozkładamy w przygotowanych wcześniej dołeczkach. Brzegi bułeczek możemy dodatkowo posmarować roztrzepanym jajkiem (kruszonka będzie lepiej się trzymać). Na koniec każdą drożdżówkę obficie posypujemy kruszonką.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy, aż będą miały rumiany kolor i przypieką się od spodu. Nie jestem w stanie powiedzieć jak długo muszą się piec, ponieważ zapomniałam spojrzeć na zegarek. Ale ja tak właśnie gotuję :).