Soufflé au chocolat (Suflet czekoladowy)


Zrobienie idealnego sufletu wcale nie jest tak trudne jak się wydaje. Wystarczy tylko bardzo dokładnie pilnować proporcji i naprawdę delikatnie obchodzić się z białkiem, któremu zawdzięczamy niezwykłą delikatność tego deseru.

Składniki na 6 sufletów :


4 jajka
150 g cukru
150 g czekolady*
200 g śmietanki 36 %
1 czubata łyżeczka kakao

Do wysmarowania foremek :


masło
cukier

Zanim przystąpimy do wykonywania sufletu odmierzmy wszystkie składniki oraz przygotujmy potrzebne naczynia i przyrządy.

Smarujemy foremki masłem i wysypujemy cukrem.

Zacznijmy od rozpuszczenia czekolady w kąpieli wodnej. Zróbmy to w dużej misce, bo właśnie do niej później będziemy dodawać resztę składników. Rozpuszczoną czekoladę odstawiamy, aby trochę ostygła.

Teraz ubijamy białka z cukrem na gładką i lśniącą pianę. Aby sprawdzić czy jest już dobrze ubita można energicznym ruchem wyciągnąć z niej trzepaczkę. Jeśli piana uformuje się na kształt „orlego dziobu ” czyli końcówka opadnie do dołu tzn., że piana ma odpowiednią konsystencję.

W małym rondelku mieszamy śmietankę z kakao i podgrzewamy na małym ogniu (cały czas mieszając) do rozpuszczenia. Lekko przestygnięte dodajemy do czekolady i dokładnie mieszamy. Dodajemy żółtka i dokładnie łączymy wszystkie składniki. 

Czas na białka. Połowę dodajemy do czekoladowej mieszanki. Nie musimy mieszać zbyt ostrożnie, po prostu składniki maja się połączyć. Dopiero teraz, gdy dodamy druga część mieszamy bardzo ostrożnie i powoli, aby nie zniszczyć struktury białek i aby suflety były na prawdę puszyste.

Tak przygotowaną masę przekładamy do foremek wypełniając je niemal do pełna. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C. 12 minut jeśli chcemy, aby środek był lekko płynny. 14 minut, aby był dobrze wypieczony.

*Ja użyłam połowę gorzkiej i połowę mlecznej czekolady. Ale jeśli nie przepadacie za zbyt słodkimi deserami polecam użyć tylko gorzkiej.

2 komentarze: