Żydowska chałka


To naprawdę świetny wypiek. I muszę przyznać, że przynosi wiele satysfakcji. Szczególnie, gdy uda się pojąć w jaki sposób zaplatać chałkę. Mi zajęło to trochę czasu...
Starałam się wytłumaczyć to krok po kroku. Mam nadzieję, że jest choć w najmniejszym stopniu zrozumiałe :) 

Składniki :40 g świeżych drożdży
3 łyżki cukru
1/2 szklanki ciepłej wody
500 g mąki pszennej
1 duże jajko
3-4 łyżki masła
4 łyżki wody

Dodatkowo :


1 białko lub żółtko
mak, sezam lub kruszonka

Robimy rozczyn . Drożdże rozcieramy z jedną łyżką cukru, dodajemy 1/2 szklanki wody oraz 3 łyżki mąki, mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia.
Mąkę wsypujemy do miski i robimy dołek.  Dodajemy rozczyn, jajko wymieszane z pozostałym cukrem, wodę oraz rozpuszczone masło . Wyrabiamy gładkie ciasto. Umieszczamy w misce wysmarowanej tłuszczem. Przykryte czysta ściereczką odstawiamy w ciepłe miejsce, aby podwoiło objętość.


Po tym czasie ciasto dzielimy na 6 równych części, formujemy z nich wałeczki równych długości i łączymy ich końce. W ten sposób.

Dwa zewnętrzne zamieniamy miejscami.


Teraz pierwszy z lewej umieszczamy pomiędzy 3 i 4.


 Pierwszy z prawej chwytamy w dłoń a drugi przekładamy pod nim. 


Teraz  ten z wierzchu ląduje na stolnicy.


Za każdym razem jeden z wałeczków musimy mieć w dłoni a drugi dobierać na przemian z zewnątrz (prawa, lewa). Zawsze ten dobierany idzie pod spód tego, który trzymamy w ręku. a ten z ręki ląduje na stolnicy.

Tak więc teraz bierzemy pierwszy z lewej i przekładamy pod tym, który trzymamy w dłoni (5) i ten z dłoni kładziemy na stolnicy. 


Ten system powtarzamy do końca.


Tak zapleciona chałkę układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pozostawiamy przykrytą czysta ściereczką na około 30 minut. Smarujemy roztrzepanym białkiem lub żółtkiem i posypujemy kruszonką, makiem lub sezamem.


 Pieczemy przez około 20 minut w temp 180°C.

9 komentarzy:

 1. to nie zydowska a polska zydzi maja ja odnas

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chałka wywodzi się z kultury żydowskiej i jest mocno związana z ich tradycjami religijnymi. Żaden świąteczny posiłek (z wyjątkiem Paschy) nie może rozpocząć się bez dwóch chałek na stole.Przypominają o dwóch porcjach manny, jakie Bóg zsyłał Żydom w każdy piątek podczas ich wędrówki przez pustynię. Po kiduszu, czyli błogosławieństwie wina, ojciec rodziny podnosi obie chały i wy­powiada nad nimi odpowiednie błogosławieństwo. Następnie kroi jedną z nich i każdemu daje po małym kawałku. Niestety musimy przyznać, że chałka nie jest "nasza " i jest tylko jedną z potraw kuchni żydowskiej, które weszły na stałe do kuchni polskiej.

   Usuń
  2. Chałka żydowska jest słona

   Usuń
 2. Wygląda fenomenalnie! Muszę napatrzeć się na tą instrukcję i spróbuję zapleść taką chałeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. chałkę piekę pyszną, ale nigdy nie zaplotę jej tak pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda pięknie :)
  Ja zawsze zaplatam z trzech kawałków, z więcej to strasznie skomplikowana operacja... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tez tak zaplatam chałkę:) ... uwielbiam je:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, szukam idealnego przepisu na prawdziwą chałkę, być może to jest ten. Ale mam mieszane uczucia bo przepisów jest ful w internecie.Jedni pieką na mleku, inni tak jak Ty na wodzie, jeszcze ktoś na jogurcie, kurcze czy ktoś wie z jakich naprawdę składników powinna a składać się chałka drożdżowa???Nie mam na myśli placka drożdżowego tylko właśnie chałkę, taką jaką pamiętam z dzieciństwa, że jak się ją odrywało to widoczne były warstwy ciasta, była miękka i mięsista zarazem.

  OdpowiedzUsuń