Hiszpańskie churros


Oto kolejna propozycja na tłusty czwartek, tym razem wprost z Hiszpanii. Niezwykle proste i szybkie do wykonania a do tego delikatne i przepyszne. Jeśli lubicie możecie dodatkowo posypać je cynamonem ... mniam.

Składniki :


1 szklanka wody
75 g masła
200 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 rozbite jajko

Dodatkowo :


drobny cukier do posypania
olej do smażenia
ulubiona czekolada 

W małym garnku zagotowujemy wodę z masłem. Zdejmujemy z ognia, dodajemy mąkę wraz z solą oraz proszkiem do pieczenia i energicznie mieszamy. Odstawiamy na kilka minut. Po tym czasie dodajemy jajko i dokładnie mieszamy. Ciasto powinno być zbite, gładkie i lśniące.

Tak przygotowane umieszczamy w rękawie cukierniczym i końcówką w kształcie gwiazdki wyciskamy paski ciasta prosto na gorący olej. Usmażone ciastka wyjmujemy na papierowy ręcznik. Obtaczamy w cukrze. Podajemy ciepłe z rozpuszczoną czekoladą i maczamy w niej ciasteczka.

Doughnuts


Miękkie, puszyste, słodkie a przede wszystkim przepiękne amerykańskie pączki. To nic trudnego, aby zrobić je w domu a idealną okazją do ich przygotowania może być zbliżający się tłusty czwartek. Zdecydowałam się na przygotowanie wersji z białą i mleczną czekoladą jeśli wolicie możecie do dekoracji użyć lukru i kolorowych posypek. A jeżeli nie przepadacie za zbyt słodkimi deserami możecie po prostu posypać niewielką ilością cukru pudru.

Składniki :


15 g świeżych drożdży
1/4 szklanki ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
3 i 3/4 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
2 roztrzepane jajka
1 szklanka mleka
1/3 szklanki miękkiego masła
szczypta soli
łyżeczka cukru waniliowego
olej do smażenia

Do dekoracji :


100 g mlecznej czekolady
posiekane orzechy laskowe
100 g białej czekolady
posypka czekoladowa


Zaczynamy od przygotowania zaczynu. W miseczce pokruszone drożdże łączymy z  łyżeczką cukru i wodą, odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10 minut. W tym czasie do dużej miski wsypujemy mąkę, cukier, sól, cukier waniliowy i mieszamy. Dodajemy jajka i mieszamy, następnie wyrośnięty zaczyn i mleko. Należy zwrócić uwagę na temperaturę mleka. Musi być ciepłe, nie gorące.
Gdy w misce mamy już wszystkie składniki zaczynamy wyrabiać ciasto. Pod koniec partiami dodajemy masło i wyrabiamy, aż ciasto będzie gładkie i lśniące. Przykryte odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Gdy ciasto podwoiło objętość. Wykładamy je na powierzchnię obficie posypaną mąka. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż ciasto jet dość rzadkie i łatwo się przykleja.  Wałkujemy na grubość około 1,5 cm. Za pomocą okrągłych foremek lub szklanki i kieliszka o ostrych krawędziach  wykrawamy kółka.

Wykrojone kółka muszą podrosnąć jeszcze około pół godziny, dlatego ja układam je na powierzchni wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli trochę się poprzyklejają nie ma się co martwic, ani na siłę próbować odrywać, bo wtedy stracą swój kształt. Należy po prostu pociąć papier z pod spodu na kawałki i wrzucać pączki na głęboki, gorący olej wraz z kawałkiem papieru. On po chwili na gorącym tłuszczu sam odejdzie od ciasta i z łatwością można go wyjąć.

Ja wkładam pączki w ten sposób za każdym razem. Jest po prostu wygodniej.

Olej do smażenia nie powinien być zbyt gorący bo pączki szybko zbrązowieją z wierzchu a mogą być surowe w środku. Dlatego lepiej smażyć je odrobinę dłużej na chłodniejszym oleju.

Na koniec zostaje najprzyjemniejsze - dekoracja. Czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej, maczamy w nich pączki i odwracamy szybkim ruchem. Zanurzone w białej czekoladzie posypujemy czekoladową posypka, a te w mlecznej czekoladzie orzechami. Choć oczywiście możemy przyozdobić je jak tylko nam się podoba.

Pączki z czekoladą


Myślę, że tłusty czwartek  to jeden z najcudowniejszych dni w roku, więc przygotowania zaczynam już teraz. Przygotowuje kilka rodzajów pączków abyście mogli wybrać przepis, który najbardziej Wam się spodoba. Jako pierwsze moje ukochane pączki z czekoladą, zdecydowałam się podać je z lukrem i prażonymi orzachami. Są naprawdę przepyszne. Polecam.

Składniki :


30 g drożdży
1/4 szklanki ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
5 szklanek mąki
1/2 szklanki cukru
szczypta soli
2 jajka
1 i 1/2 szklanki ciepłego mleka
1/3 szklanki roztopionego masła

100 g mlecznej czekolady
30 g gorzkiej czekolady
200 g śmietany 36 %

olej do smażenia

Dodatkowo :


8 łyżek cukru pudru
2 łyżki mleka
orzechy laskowe

Mieszamy drożdże i łyżeczkę cukru z ciepłą wodą i odstawiamy na kilka minut. Do miski wsypujemy mąkę, cukier i sól. Dodajemy rozbite jajka, rozczyn, mleko i mieszamy łyżką. Zaczynamy wyrabiać ciasto ręką i partiami dodajemy masło. Wyrabiamy gładkie ciasto i przykryte ostawiamy na godzinę do wyrośnięcia.
Po tym czasie dzielimy je na 24 części, formujemy kule, układamy na powierzchni posypanej mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na kolejne 30 minut.

W tym czasie przygotowujemy krem. W kąpieli wodnej rozpuszczamy mleczną i gorzką czekoladę. Gdy będzie już płynna łączymy ze śmietaną i odstawiamy.

Wyrośnięte pączki smażymy w głębokim oleju. Gdy lekko przestygną nadziewamy czekoladą za pomocą specjalnej końcówki do rękawa cukierniczego. Dekorujemy lukrem przygotowanym z mleka i cukru pudru oraz pokrojonymi, uprażonym orzechami

A tak wyglądają w środku 

Roztrzygnięcie konkursu Desery Świata

Kiedy zdecydowałam się na zorganizowanie konkursu bałam się, że mój blog jest jeszcze za mało popularny, że mało kto o nim usłyszy i nie będzie chętnych do wzięcie w nim udziału . Szczerze mówiąc byłam przygotowana na to, że gdyby nie wpłynęło żadne zgłoszenie to sama musiałabym coś ugotować i udawać uczestników :) Więc gdy dostałam trzy pierwsze zgłoszenia byłam na prawdę niesamowicie szczęśliwa.

Popularność konkursu przerosła moje oczekiwania i dostałam od was mnóstwo cudownych przepisów. Było bardzo ciężko zdecydować i wybrać te najlepsze. W reszcie po długim czasie zapoznawania się z nimi i po naradach z moimi konsultantami wybrałam według mnie najbardziej apetyczne i piękne desery.

Postanowiłam przyznać:

Pierwsze miejsce Pani Edycie za przepis na Tiramisu z wiśniami



Składniki:


220 g mascarpone
2 żółtka
2 białka
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki likieru Amaretto
100 ml mocnej kawy
8 podłużnych biszkoptów
starta gorzka czekolada,
kakao,
30 dag wiśni
30 g cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej



Wypestkowane wiśnie zasypujemy cukrem i gotujemy. Następnie dodajemy mąkę ziemniaczaną, którą rozprowadzamy w niewielkiej ilości zimnej wody. Płyn po woli wlewamy do wiśni i szybko mieszamy. Całość należy zagotować i odstawić do przestudzenia. Zaparzamy mocną kawę, dodajemy 3 łyżki Amaretto i mieszamy.

Żółtka ucieramy z 2 łyżkami cukru tak, aby uzyskać kogel-mogel. Dodajemy serek mascarpone i miksujemy na niskich obrotach.

W osobnym naczyniu ubijamy białka na sztywną pianę dodając pozostały cukier. Następnie delikatnie mieszamy je z masą serową. Biszkopty nasączamy kawą z likierem i układamy na spodzie pucharków. Wykładamy warstwę kremu, masę wiśniową, startą czekoladę. Kolejną warstwę wykonujemy w taki sam sposób. Na wierzch kładziemy pozostały krem. Dekorujemy wiśniami i kakao. Schładzamy w lodówce przez ok. 5 godzin.



Drugie miejsce Pani Katarzynie za przepis na Sernik złota rosa




Składniki :


Ciasto

 2 i 1/2 szklanki mąki
 10 dkg margaryny
 3/4 szklanki cukru
 1 czubata łyżka smalcu
 2 żółtka
 1 całe jajko
 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa serowa

 1 kg sera mielonego
 1/2 szklanki oleju
 2 szklanki mleka
 1 szklanka cukru
 1 cukier waniliowy
 2 łyżki mąki kartoflanej
 1 łyżka mąki pszennej
 2 całe jajka
 4 żółtka
 kilka kropelek olejku cytrynowego
 rodzynki

Piana

 6 białek
 1 szklanka cukru
 szczypta soli


Wszystkie składniki na ciasto połącz i zagnieć energicznie. Wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę wylep ciastem - brzegi dość wysoko. Włóż do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.
Ser połącz z pozostałymi składnikami za pomocą miksera. Na końcu dodaj rodzynki i wylej na przygotowane ciasto. Piecz około 50 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Białka ze szczyptą soli ubij na sztywna pianę. Pod koniec nie przerywając ubijania dodawaj stopniowo cukier. Rozsmaruj ją na masie serowej i piecz jeszcze około 15 minut. Należy uważać, aby z białek nie zrobiła się beza. Wyjmij ciasto z piekarnika i wystudź. Po kilku godzinach studzenia na wierzchu pianki pojawią się złociste kropelki.


Trzecie miejsce Pani Magdzie za przepis na Indyjski przysmak kokosowy


Składniki:


 175 g mleka skondensowanego słodkiego
 75 g masła
 200 g wiórków kokosowych

Do rondelka wrzucamy masło i topimy na małym ogniu. Masło cały czas mieszamy żeby nam się nie przypaliło. Następnie wrzucamy wiórka kokosowe i dalej mieszamy. Na końcu dodajemy mleko skondensowane i wszystko jeszcze gotujemy ok. 10 minut. Potem pozostawimy do wystygnięcia.
Ja masą wyłożyłam prostokątną brytfankę i pozostawiłam na noc w lodówce. Na drugi dzień pokroiłam masę w prostokąty i obtoczyłam w wiórkach kokosowych.


Ze zwycięzcami jeszcze dziś skontaktuję się mailowo.

Mam nadzieję, że Wam również podobają się przepisy, które nagrodziłam. Wszystkim biorącym udział w konkursie bardzo dziękuje. A jeśli tym razem się nie udało , nie martwcie się to na pewno nie ostatni konkurs. Zaglądajcie na bloga, a jeżeli chcecie informacji na bieżąco zapraszam do polubienia strony Smaki Świata na facebooku.